Биотопен аквариум:Морска растителна лагуна

Соленоводните аквариуми на членовете на форума.
Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>
Регистриран: 04 яну 2020 12:57
Has thanked: 34 times
Been thanked: 37 times

Биотопен аквариум:Морска растителна лагуна

Мнение от EdwardK » 18 яну 2020 20:31

Идея и концепция: Накратко, малко започна да ме натоварва еднообразието в морските аквариуми. Това хоби по ми харесваше в моментите, в които пазарът не беше толкова наситен и разнообразен и човек се чудеше какво да измисли, съгради или напасне...липсват ми тези времена.
Другото, което ме зачовърка , беше дали да не опитам да пресъздам плитчината на някоя прилична лагуна-там където се смесват растенията като макроалгите , заедно с някоя анемона и рибка.
Така че новата ми идея беше за биотоп с лееееко загатване какво ни чака по-навътре в кораловите рифове. Без излишно синеене , светлина, близка до слънчевата .
Може би нещо като тук (снимките са на Брад, мой познат):

Изображение

Изображение

Изображение

Възраст: Към момента, в който пиша около 50 дена, в процес на циклене.

Размери и обем: 100см/55см/45см дисплей - вода в системата около 200 л

Осветление: Ще се спра на него по-побробно, когато се уточни всичко. Диодно.

Температура на водата: 25-27 градуса

Показатели на водата: Ca - 410-430, kH 8-9 Mg 1350, No3 - 5mg/l, PO4 - 0.01-0.03

Поддържане на Са, кН, Mg: Заради някаква пренебрежимо малка консумация, добавям с моя домашно приготвена рецепта.

Активен въглен: 100-200 мл

Сол и смени на водата: Някакъв по-евтин Микроб лифт, който се оказа доста добър

Механична филтрация: няма, има един канистър JBL 902 , който ми служи като реактор и вътре съм сложил Сийхем Матрикс и активен въглен

Пясък и камъни: пясъка се спрях на Марко рокс-най-естествен изглежда и няма розовите отенъци на повечето рифови песеци :) все пак нямамка автентичност на биотопа трябва да се търси. Камъни синтетични макро рокс плюс живи тонга.

Хранене и оцветяване на корали: Към момента нямам

Хранене на рибите: замръзена храна - около 10-12 грама дневно артемия и мизиди разделена на два приема обед и вечер.

Контрол на нитрати и фосфати: Нямам , гледам да ги държа високи заради необходимостта от макро за алгите. Понякога добавям JBL NPK както и на Тропик Марин N P

Циркулация на водата: Един мощен китайски уейв

Стерилизация на водата: никаква, наливам чешмяна .

Скимер: Innoative marine ghost mid size+ в момента не се използва.
These users thanked the author EdwardK for the post (total 3):
Ivan Valkov, razr, Blagovest.plachkov
Rating: 50%

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>

Мнение от EdwardK » 18 яну 2020 21:02

Съдът е познат май само на Митко, като общо взето и двамата имахме своите драми с донякъде некачественото изпълнение. Кво да праиш, случват се и такива гадости. Да сме живи и здрави и това да са ни ядовете в живота. Затова никаква реклама хехе.
Споменавам Митковия аквариум, защото неговият 120 см е много по-подходящ за подобно лагуна/ивагуми изпълнение и ако знаех, че ще се продава бих, взел него.
Моят от друга страна не е никак лош, с изрязани под 45 градуса ръбове, което доста го отваря, но идва късичък, за което много ме е яд сега.
Та започнах някакви прережданици и скейпове:
Изображение

Изображение

Проблемът на макро рокса е , че е изкуствен и съответно прекалено рифов камък, какъвто по-скоро няма в природата, да не говорим за плитките места на рифовете. И се започна едно въртене суетене , трошене и какво ли не , но не се получи нищо, което ми харесваше.
Реших , че ще пусна аквариума , за да се въртят циклите, пък после ще го мисля и пререждам. В морското хоби това е често срещано явление.

Другият проблем е, че в България не се намират макроалги , а поне два вида ще трябват. Хората тук разменят едни и същи коралчета, търговците и те продават еднотипни и със съжаление забелязвам, че еднообразието става пословично вече. Но ми предстоеше едно ходене по Европа и се надявах, че там ще реша този проблем.

Третият проблем беше изборът на обитатели .
Тук всичко беше предрешено от приятел, който каза, че трябва спешно да се подслони една умираща анемона Haddoni. По принцип никога не бих се занимавал с такова нещо, но когато става дума за Хаддони....нямаше как да откажа. Практичеки беше гледана в адски лши условия и беше бличната до безобразие, с шанс да оживее по-малко от 3-4% . Офффф, тръгвам да пиша и забравям, че това ще го четат и хора , който идея си нямат какво говоря. Извинете!

Хадони (stichodactyla haddoni) e килимна анемона, може ги най-хищният представител, въз основа на това крайно неподходяща за рифов акварум (заедно с причината, че става и много голяма), защото каквото докачи било то корал или рибка, като изключим клоуните , изяжда го. Та разбирате защо казвам, че всичко с обитателите се реши още в този момент.

Изображение

Освен двойка клоуни за друго нямаше място вече в този аквариум.
Сложих я с идеята да се приложи Зеовит принципа, защото от бличването (умирането на зооксателите в кожата и тя не може да поема хранителните вещества на водораслите) и започнах да и дозирам малко аминокиселини и въглехидрати , което като че ,ли се увенча с успех.

Взех я с клоуна с кйто беше в симбиоза:

Така цикълът започна да се върти , а аз започнах да трупам информация, защото светът на макроалгите, биотопа и анемоните не ми беше познат. Това ми се случва за пръв път.
These users thanked the author EdwardK for the post (total 2):
niki_o, razr
Rating: 33.33%

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>

Мнение от EdwardK » 19 яну 2020 09:04

Малко да разясня, че имам чувството, че не мога да опиша идеята на аквариума. Затова ще използвам тази схема:

Изображение

Идеята е да бъде пресъздадена точно тази част на лагуните , в която се случват процесите, без които няма как да има риф изобщо (разгледайте стрелките в схемата) и където ,може би, е най-пълно с живот.
С червените одебелени стрелки, рисуваните от мен, това ще бъде моят дисплей , заедно с килимната анемония Хадони, както и BTA анемона . Към тях ще добавя по един клоун, с цел да се получи симбиозата и евентуално някоя пасажна риба, която няма да бъде изядена.

Потребителски аватар

razr
<<маниак>>
Регистриран: 22 окт 2019 21:41
Has thanked: 82 times
Been thanked: 26 times

Мнение от razr » 19 яну 2020 17:16

Поздравления за проекта!

Мисля,че точно си напипал нишата в морското,която е най-подходяща за съвременния динамичен начин на живот.Все още съм далеч от тази сфера,но от прочетеното за аквариумите с макроалги,оставам с впечатление,че ако се стартира системата правилно е по-непретенциозна за поддръжка и от low tech сладководен.

А това,че няма нужда от съмп(а и от скимер) е просто велико.Доколкото разбирам,докато при стандартния reef аквариум с SPS и LPS корали,системата се претоварва откъм нитрати,ако е само с канистър,тук макроалгите се справят с този проблем.Тоест те се хранят с нитрата и фосфата,и въобще нутриентите във водния стълб.Или иначе казано,макроалгите са висшите растения на морската акваристика.

Правилно ли тълкувам нещата?

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>

Мнение от EdwardK » 19 яну 2020 17:44

Всъщност, много добре си се ориентирал! Най-голямата тайна и ключов момент в морската акваристика е стартирането.
Стартира ли се правилно аквариумът , всичко друго е лесна работа....това, обаче, има и обратна страна-не се ли стартира правилно , всичко започва да се скапва и то в тотално нелогични моменти, без признаци, без последователност.
Да кажем, че пътят към успешния риф е отъждествен с пътя София-Самоков :). Поел ли е човек по него, може и да поизлезе от пътя по завоите, може и да пропусне някоя отбивка , но в крайна сметка ще стигне до Самоков. Нищо, обаче, не може да помогне на този, който е объркал в началото и е хванал пътя за Враца:) За съжаление, в бг. морската акваристика 90% от ентусиастите са хванали пътя за Враца.
Ще напиша каква е тайната на всичко в другата ми тема съвсем скоро.

Да, аквариумът с макроалги, към които аз проявявам афинитет в последно време , като технология не се отличава по нищо от един бавен растителен аквариум. Освен по това, че наместо само вода в седмичните смени, се сменя вода и сол. След един определен момент нищо не се сменя, само се долива изпарена вода. Поне така се надявам , защото и на мен все още този вид морски аквариуми не ми е много познат.

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>

Мнение от EdwardK » 07 фев 2020 05:36

Продължавам с моите записки...
Чудех се накъде да подкарам влака-към по-повърхностната информация или към задълбочения невидим микро свят, който не може да бъде видян без специална оптика, но това не му пречи да е най - интересното нещо....едни нищожни частици от вселената в своя невидим танц , създават необходимата среда за живот на всичко останало, което наричаме висши организми . Не са ли те, то аквариумът не би бил възможен, както и не би била възможна цялата земна екосистема. Макар ,че ще се постарая да не се отплесвам, че няма да ни стигне сървъра, темата е обширна и малко навлиза в микробиологията, така че ще я разбия на няколко етапа/

Бактериите в морския аквариум

Няма да се спирам подробно на видовете бактерии, нитрификацията и изобщо азотния цикъл, защото тази информация е едно на ръка доста обширна, второ , тя е представена почти във всяка литература с начални обяснения за хобито, където редица професионалисти са се справили доста по-добре от мен. Във форума има прекрасни теми за това в сладководния раздел.

Ще карам направо към практическата част.
Да предположим, че вече имаме изграден скейп , осмозна сладка вода, соли за аквариум,филтрация и нагревател.
Забелязвате ли, че не казвам осветление, скимер и другите важни технологии, без които морският асквариум би бил невъзможен (знам, знам за скимера)?
В набора с необходимите неща за стартиране по моя начин , задължително присъства Амониев хлорид, който за по-лесно вече ще наричам с неговото химическо обозначение NH4Cl , като най-практичния начин да се сдобиете с него е да си купите Нишадър от всяка една аптека-цената е 0.70 лв, като на мен ми трябваха пакетче и половина .

Изображение

Няколко думи, все пак, за бактериите: Прогресивните изследвания на тази тема са направени сравнително скоро и тепърва има да се направят нови, които може би ще развенчаят сегашните теотрии. На практика, човекът , който наистина е направил най-много в тази област е доктор на доста от щамовете на аквариумните нитрифициращи бактерии (особено морски) е доктор Timothy A. Hovanec , който произвежда продуктите Dr. Tims , познати предполагам и на сладководната част от хобито. Най -важното, което този човек е открил , е че сладководните нитрифициращи бактерии не работят в морски аквариум и обратното. То това е елементарно доказуемо, като се опиташ да стартираш нитрификация в морски аквариум с бактерии взети от сладководен - ами не става.

Хетеротрофни бактерии са другите важни бактерии, наравно с нитрифициращите. Благодарение на тях всякакви органични отпадъци (фекалии,мъртви тела) се разлагат постепенно до неорганични вещества,така азотът в органичните молекули преминава в амоняк и е готов да послужи за енергиен източник на нитрифициращите бактерии. Тук разнообразието е голямо и трябва да бъде такова, защото няма един щам, който да може да разгради всички възможни органични вещества- едни разлагат въглехидратите, други протеините, трети липидите, четвърти целулозата и т.н. Именно затова в аквариума е добре не само да има хетеротрофни бактерии, но да бъдат в нужното количество и да бъдат от желаните щамове - т.е. да карат минерализацията в удобния за нас път, да бъдат продуктите от тази минерализация безопасни за аквариума. Защото в аквариума както във всяка една затворена изкуствена система, биологичните закони си важат и когато имаш няколко вида, които ползват един и същ ограничен ресурс в крайна сметка винаги накрая остава един, кой ще бъде този един зависи от биологичните особености, и много често този вид не е точно този който на човек му е удобен и желан.

Краят на първа част ще оставя с едно питане:) Отговорът на този въпрос все още не е даден в хобито, макар че има издържани теории...
Къде са денитрификатрорите в цялата работа ? :)

Край на част едно.
These users thanked the author EdwardK for the post:
Ivan Valkov
Rating: 16.67%

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>

Мнение от EdwardK » 08 фев 2020 20:46

Докато подготвям продължението, аз разглеждам снимки,с цел да избистря скейпа в главата си. Реших да споделя с Вас няколко наистина красиви пейзажа от реалните рифове и лагуни.

Виждате как живеят Hadonni анемониите:
Изображение

първите корали от началото на рифовата област в лагуната
Изображение

А тази просто много ми харесва :)
Изображение

Хубав и спокоен уикенд!
niki_o, Ivan Valkov

Потребителски аватар

Ivan Valkov
<<маниак>>
Регистриран: 22 окт 2019 23:03
Has thanked: 141 times
Been thanked: 69 times

Мнение от Ivan Valkov » 11 фев 2020 09:16

Според мойте виждания втората снимка бих казъл че ми допада.....
These users thanked the author Ivan Valkov for the post:
EdwardK
Rating: 16.67%

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>

Мнение от EdwardK » 29 мар 2020 13:20

За съжаление, аквариумът няма да може да тръгне в посоката, която ми се искаше. Причината за това е, че , на практика. в момента вносът на каквото и да било е невъзможен, дори и от Европа.
Хобито не е запознато в дълбочина (освен самите потребители на соленоводна флора и фауна) , но преди 3 години , правителството на Индонезия наложи колосални рестрикции върху износа на каквото и да било-малко пресилена мярка, предвид, че една част от населението се издържаше с търговия на риби и корали , като хората си бяха създали ферми и то доста добри, но няма да е за първи път , когато редица, в това число и политически, интереси са облечени в "екологични" оправдания.
Като всеки ненужен дифицит , това породи ниско предлагане, съответно цените скочиха. На практика, възможност да се снабди човек с корали имаше или от колега , чрез покупка на фрагове-причина до голяма стапен на тоталната еднаквост на аквариумите, особено в малки общности като българската. Или , вариант 2, да си купи фрагове корали от някой австралийски внос, което е хем скъпо, хем рисковано, хем качеството на предлаганите неща не е кой знае какво. И така се караше повече от 3 години.
Към края на 2019 година, забраната беше вдигната. Това, обаче, изобщо не означаваше, че цените ще се понижат, нито че предлагането ще се повиши. Причината е, че много от основните доставчици в Индоназия бяха "отсвирили" фермите си , а да заработи нещо такова, с толкова бавен растеж , изисква доста време...години време. Все пак възможността да си вземе човек нещо от европейски магазин я имаше, за разлика от днес, когато такава възможност, заради пандемията няма, а и няма изглед да има скоро. Затова и аквариумът е по-скоро на on hold режим-поддържам му ниски занижени на осветление, процеси и т.н., сменям му водата и чакаме по-добри времена. Хубавото на морския аквариум е, че е на принципа на хубавото вино-колкото повече остарява, толкова по-стабилен става.
Ivan Valkov, razr

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>

Мнение от EdwardK » 02 апр 2020 00:14

Така , след детайлно обмисляне на възможностите пред мен, като най- възможна остава алтернативата , да се насоча към някакъв Lps+soft corals reef tank. Просто това е налично след детайлен рисърч из търговците.
Аз категорично съм против огромното разнообразие на корали , нагъчкани в една локва. Едно,че идва малко кич, второ,че е хубаво нещата да се помислят и да са както в естествения им хабитат, трето,че вероятността от отравяне е близка до сигурната. четвърто,че идеята да се комбинитюрат Sps корали и меки корали и меки корали е трудни изпълнима. Ако меките и лпс корали изискват по - богата на хранителни вещества вода, то твърдите корали по- скоро биха страдали в подобни условия.
Затова новият ми таргет е 7 различни вида корали ( според гореизложените ми виждания и съображения, седем фрага за 300 литра са в максимума.Идеята е така да има и място да се развият)

Така че, горе главата, продължаваме с развитието на аквариумите, защото точно в условия на криза се вижда кой- колко е отдаден.
razr, niki_o

Отговори

Върни се в “Аквариуми на потребителите”