Биотопен аквариум:Морска растителна лагуна

Соленоводните аквариуми на членовете на форума.
Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<прохождащ>>
Регистриран: 04 яну 2020 12:57
Has thanked: 29 times
Been thanked: 28 times

Биотопен аквариум:Морска растителна лагуна

Мнение от EdwardK » 18 яну 2020 20:31

Идея и концепция: Накратко, малко започна да ме натоварва еднообразието в морските аквариуми. Това хоби по ми харесваше в моментите, в които пазарът не беше толкова наситен и разнообразен и човек се чудеше какво да измисли, съгради или напасне...липсват ми тези времена.
Другото, което ме зачовърка , беше дали да не опитам да пресъздам плитчината на някоя прилична лагуна-там където се смесват растенията като макроалгите , заедно с някоя анемона и рибка.
Така че новата ми идея беше за биотоп с лееееко загатване какво ни чака по-навътре в кораловите рифове. Без излишно синеене , светлина, близка до слънчевата .
Може би нещо като тук (снимките са на Брад, мой познат):

Изображение

Изображение

Изображение

Възраст: Към момента, в който пиша около 50 дена, в процес на циклене.

Размери и обем: 100см/55см/45см дисплей - вода в системата около 200 л

Осветление: Ще се спра на него по-побробно, когато се уточни всичко. Диодно.

Температура на водата: 25-27 градуса

Показатели на водата: Ca - 410-430, kH 8-9 Mg 1350, No3 - 5mg/l, PO4 - 0.01-0.03

Поддържане на Са, кН, Mg: Заради някаква пренебрежимо малка консумация, добавям с моя домашно приготвена рецепта.

Активен въглен: 100-200 мл

Сол и смени на водата: Някакъв по-евтин Микроб лифт, който се оказа доста добър

Механична филтрация: няма, има един канистър JBL 902 , който ми служи като реактор и вътре съм сложил Сийхем Матрикс и активен въглен

Пясък и камъни: пясъка се спрях на Марко рокс-най-естествен изглежда и няма розовите отенъци на повечето рифови песеци :) все пак нямамка автентичност на биотопа трябва да се търси. Камъни синтетични макро рокс плюс живи тонга.

Хранене и оцветяване на корали: Към момента нямам

Хранене на рибите: замръзена храна - около 10-12 грама дневно артемия и мизиди разделена на два приема обед и вечер.

Контрол на нитрати и фосфати: Нямам , гледам да ги държа високи заради необходимостта от макро за алгите. Понякога добавям JBL NPK както и на Тропик Марин N P

Циркулация на водата: Един мощен китайски уейв

Стерилизация на водата: никаква, наливам чешмяна .

Скимер: Innoative marine ghost mid size+ в момента не се използва.
These users thanked the author EdwardK for the post (total 3):
Ivan Valkov, razr, Blagovest.plachkov
Rating: 50%

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<прохождащ>>

Мнение от EdwardK » 18 яну 2020 21:02

Съдът е познат май само на Митко, като общо взето и двамата имахме своите драми с донякъде некачественото изпълнение. Кво да праиш, случват се и такива гадости. Да сме живи и здрави и това да са ни ядовете в живота. Затова никаква реклама хехе.
Споменавам Митковия аквариум, защото неговият 120 см е много по-подходящ за подобно лагуна/ивагуми изпълнение и ако знаех, че ще се продава бих, взел него.
Моят от друга страна не е никак лош, с изрязани под 45 градуса ръбове, което доста го отваря, но идва късичък, за което много ме е яд сега.
Та започнах някакви прережданици и скейпове:
Изображение

Изображение

Проблемът на макро рокса е , че е изкуствен и съответно прекалено рифов камък, какъвто по-скоро няма в природата, да не говорим за плитките места на рифовете. И се започна едно въртене суетене , трошене и какво ли не , но не се получи нищо, което ми харесваше.
Реших , че ще пусна аквариума , за да се въртят циклите, пък после ще го мисля и пререждам. В морското хоби това е често срещано явление.

Другият проблем е, че в България не се намират макроалги , а поне два вида ще трябват. Хората тук разменят едни и същи коралчета, търговците и те продават еднотипни и със съжаление забелязвам, че еднообразието става пословично вече. Но ми предстоеше едно ходене по Европа и се надявах, че там ще реша този проблем.

Третият проблем беше изборът на обитатели .
Тук всичко беше предрешено от приятел, който каза, че трябва спешно да се подслони една умираща анемона Haddoni. По принцип никога не бих се занимавал с такова нещо, но когато става дума за Хаддони....нямаше как да откажа. Практичеки беше гледана в адски лши условия и беше бличната до безобразие, с шанс да оживее по-малко от 3-4% . Офффф, тръгвам да пиша и забравям, че това ще го четат и хора , който идея си нямат какво говоря. Извинете!

Хадони (stichodactyla haddoni) e килимна анемона, може ги най-хищният представител, въз основа на това крайно неподходяща за рифов акварум (заедно с причината, че става и много голяма), защото каквото докачи било то корал или рибка, като изключим клоуните , изяжда го. Та разбирате защо казвам, че всичко с обитателите се реши още в този момент.

Изображение

Освен двойка клоуни за друго нямаше място вече в този аквариум.
Сложих я с идеята да се приложи Зеовит принципа, защото от бличването (умирането на зооксателите в кожата и тя не може да поема хранителните вещества на водораслите) и започнах да и дозирам малко аминокиселини и въглехидрати , което като че ,ли се увенча с успех.

Взех я с клоуна с кйто беше в симбиоза:

Така цикълът започна да се върти , а аз започнах да трупам информация, защото светът на макроалгите, биотопа и анемоните не ми беше познат. Това ми се случва за пръв път.
These users thanked the author EdwardK for the post (total 2):
niki_o, razr
Rating: 33.33%

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<прохождащ>>

Мнение от EdwardK » 19 яну 2020 09:04

Малко да разясня, че имам чувството, че не мога да опиша идеята на аквариума. Затова ще използвам тази схема:

Изображение

Идеята е да бъде пресъздадена точно тази част на лагуните , в която се случват процесите, без които няма как да има риф изобщо (разгледайте стрелките в схемата) и където ,може би, е най-пълно с живот.
С червените одебелени стрелки, рисуваните от мен, това ще бъде моят дисплей , заедно с килимната анемония Хадони, както и BTA анемона . Към тях ще добавя по един клоун, с цел да се получи симбиозата и евентуално някоя пасажна риба, която няма да бъде изядена.

Потребителски аватар

razr
<<маниак>>
Регистриран: 22 окт 2019 21:41
Has thanked: 65 times
Been thanked: 24 times

Мнение от razr » 19 яну 2020 17:16

Поздравления за проекта!

Мисля,че точно си напипал нишата в морското,която е най-подходяща за съвременния динамичен начин на живот.Все още съм далеч от тази сфера,но от прочетеното за аквариумите с макроалги,оставам с впечатление,че ако се стартира системата правилно е по-непретенциозна за поддръжка и от low tech сладководен.

А това,че няма нужда от съмп(а и от скимер) е просто велико.Доколкото разбирам,докато при стандартния reef аквариум с SPS и LPS корали,системата се претоварва откъм нитрати,ако е само с канистър,тук макроалгите се справят с този проблем.Тоест те се хранят с нитрата и фосфата,и въобще нутриентите във водния стълб.Или иначе казано,макроалгите са висшите растения на морската акваристика.

Правилно ли тълкувам нещата?

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<прохождащ>>

Мнение от EdwardK » 19 яну 2020 17:44

Всъщност, много добре си се ориентирал! Най-голямата тайна и ключов момент в морската акваристика е стартирането.
Стартира ли се правилно аквариумът , всичко друго е лесна работа....това, обаче, има и обратна страна-не се ли стартира правилно , всичко започва да се скапва и то в тотално нелогични моменти, без признаци, без последователност.
Да кажем, че пътят към успешния риф е отъждествен с пътя София-Самоков :). Поел ли е човек по него, може и да поизлезе от пътя по завоите, може и да пропусне някоя отбивка , но в крайна сметка ще стигне до Самоков. Нищо, обаче, не може да помогне на този, който е объркал в началото и е хванал пътя за Враца:) За съжаление, в бг. морската акваристика 90% от ентусиастите са хванали пътя за Враца.
Ще напиша каква е тайната на всичко в другата ми тема съвсем скоро.

Да, аквариумът с макроалги, към които аз проявявам афинитет в последно време , като технология не се отличава по нищо от един бавен растителен аквариум. Освен по това, че наместо само вода в седмичните смени, се сменя вода и сол. След един определен момент нищо не се сменя, само се долива изпарена вода. Поне така се надявам , защото и на мен все още този вид морски аквариуми не ми е много познат.

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<прохождащ>>

Мнение от EdwardK » 07 фев 2020 05:36

Продължавам с моите записки...
Чудех се накъде да подкарам влака-към по-повърхностната информация или към задълбочения невидим микро свят, който не може да бъде видян без специална оптика, но това не му пречи да е най - интересното нещо....едни нищожни частици от вселената в своя невидим танц , създават необходимата среда за живот на всичко останало, което наричаме висши организми . Не са ли те, то аквариумът не би бил възможен, както и не би била възможна цялата земна екосистема. Макар ,че ще се постарая да не се отплесвам, че няма да ни стигне сървъра, темата е обширна и малко навлиза в микробиологията, така че ще я разбия на няколко етапа/

Бактериите в морския аквариум

Няма да се спирам подробно на видовете бактерии, нитрификацията и изобщо азотния цикъл, защото тази информация е едно на ръка доста обширна, второ , тя е представена почти във всяка литература с начални обяснения за хобито, където редица професионалисти са се справили доста по-добре от мен. Във форума има прекрасни теми за това в сладководния раздел.

Ще карам направо към практическата част.
Да предположим, че вече имаме изграден скейп , осмозна сладка вода, соли за аквариум,филтрация и нагревател.
Забелязвате ли, че не казвам осветление, скимер и другите важни технологии, без които морският асквариум би бил невъзможен (знам, знам за скимера)?
В набора с необходимите неща за стартиране по моя начин , задължително присъства Амониев хлорид, който за по-лесно вече ще наричам с неговото химическо обозначение NH4Cl , като най-практичния начин да се сдобиете с него е да си купите Нишадър от всяка една аптека-цената е 0.70 лв, като на мен ми трябваха пакетче и половина .

Изображение

Няколко думи, все пак, за бактериите: Прогресивните изследвания на тази тема са направени сравнително скоро и тепърва има да се направят нови, които може би ще развенчаят сегашните теотрии. На практика, човекът , който наистина е направил най-много в тази област е доктор на доста от щамовете на аквариумните нитрифициращи бактерии (особено морски) е доктор Timothy A. Hovanec , който произвежда продуктите Dr. Tims , познати предполагам и на сладководната част от хобито. Най -важното, което този човек е открил , е че сладководните нитрифициращи бактерии не работят в морски аквариум и обратното. То това е елементарно доказуемо, като се опиташ да стартираш нитрификация в морски аквариум с бактерии взети от сладководен - ами не става.

Хетеротрофни бактерии са другите важни бактерии, наравно с нитрифициращите. Благодарение на тях всякакви органични отпадъци (фекалии,мъртви тела) се разлагат постепенно до неорганични вещества,така азотът в органичните молекули преминава в амоняк и е готов да послужи за енергиен източник на нитрифициращите бактерии. Тук разнообразието е голямо и трябва да бъде такова, защото няма един щам, който да може да разгради всички възможни органични вещества- едни разлагат въглехидратите, други протеините, трети липидите, четвърти целулозата и т.н. Именно затова в аквариума е добре не само да има хетеротрофни бактерии, но да бъдат в нужното количество и да бъдат от желаните щамове - т.е. да карат минерализацията в удобния за нас път, да бъдат продуктите от тази минерализация безопасни за аквариума. Защото в аквариума както във всяка една затворена изкуствена система, биологичните закони си важат и когато имаш няколко вида, които ползват един и същ ограничен ресурс в крайна сметка винаги накрая остава един, кой ще бъде този един зависи от биологичните особености, и много често този вид не е точно този който на човек му е удобен и желан.

Краят на първа част ще оставя с едно питане:) Отговорът на този въпрос все още не е даден в хобито, макар че има издържани теории...
Къде са денитрификатрорите в цялата работа ? :)

Край на част едно.
These users thanked the author EdwardK for the post:
Ivan Valkov
Rating: 16.67%

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<прохождащ>>

Мнение от EdwardK » 08 фев 2020 20:46

Докато подготвям продължението, аз разглеждам снимки,с цел да избистря скейпа в главата си. Реших да споделя с Вас няколко наистина красиви пейзажа от реалните рифове и лагуни.

Виждате как живеят Hadonni анемониите:
Изображение

първите корали от началото на рифовата област в лагуната
Изображение

А тази просто много ми харесва :)
Изображение

Хубав и спокоен уикенд!
These users thanked the author EdwardK for the post (total 2):
niki_o, Ivan Valkov
Rating: 33.33%

Потребителски аватар

Ivan Valkov
<<маниак>>
Регистриран: 22 окт 2019 23:03
Has thanked: 111 times
Been thanked: 53 times

Мнение от Ivan Valkov » 11 фев 2020 09:16

Според мойте виждания втората снимка бих казъл че ми допада.....
These users thanked the author Ivan Valkov for the post:
EdwardK
Rating: 16.67%

Отговори

Върни се в “Аквариуми на потребителите”