Литературен клуб "Много ми е дълго за четене..."

да си поговорим за всичко, което ни интересува, но е различно от акваристика
Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>
Регистриран: 04 яну 2020 12:57
Has thanked: 34 times
Been thanked: 37 times

Литературен клуб "Много ми е дълго за четене..."

Мнение от EdwardK » 19 яну 2020 13:36

Чували сме тази фраза , ЗА СЪЖАЛЕНИЕ, и ще я чуваме все по-често , според моята прогноза...

Живеем не в ерата на козата, дракона, петела или каквото е там, според китайския календар, не! Ние живеем в ерата на сурогата! В епохата на повърхностните знания...и не само.

Финансовата математика има термин за това, зовящ се " Ерзац" .Това ще рече замяната на нещо, с неговия по-евтин и некачествен еквивалент. От там и ерзациране. Например, кубче бульон е ерзац на домашно приготвен такъв, българският марципан е ерзац на шоколада и т.н.
Съвременният човек изобщо не използва мозъка си , търсейки ерзаца на четенето и мисленето-повърхностна информация върху различни примитивни носители , като социални мрежи , групи и куп други инструменти, съсредоточени в това да издигнат в култ , вялото ерудиране на консуматора, характерно със своята нетрайност и ниска стойност.

В акваристиката е същото в последно време: "Капни 4 капки от продукт 7 , изчакай 9 дена и всичко ще се случи! Продуктът ще ти струва 3 лева! Ако нещо не стане, обади се в кол-център! Прави това, което ти се казва в инструкцията, не мисли, не проумявай как работят нещата, просто дай 3 лева и капни 4 капки! Можеш да го правиш , докато ядеш от великолепният микс от емулсия, суха кръв, наситени и транс мазнини , лепящи се директно по стената на кръвоносния съд и като подкожни мазнини, представен в поредната реклама със слогана :" тва е изкушение, не можеш да устоиш, небцето ти го желае, нищо, че сърцето ти ще гръмне!"

Затова ми се ще да съградим един своеобразен ноев ковчег поне на неерзацираното познание и четивото ,в тази тема , като споделим какво сме чели или четем. Да дадем малко трибуна на книгата, така да се каже! Говоря за абсолютнои всякакъв тип литература, а не конкретно за акваристика, затова и отворих темата в този раздел на форума. Ще се радвам да чуя какво литературно вълнение сте яхнали и вие и какво ви е накарало да си причините поредната гимнастика за мозъка!

Поздрави и не се колебайте да пишете!
These users thanked the author EdwardK for the post (total 3):
niki_o, razr, Ivan Valkov
Rating: 50%

Потребителски аватар

niki_o
<<маниак>>
Регистриран: 22 окт 2019 21:17
Has thanked: 27 times
Been thanked: 97 times

Мнение от niki_o » 19 яну 2020 14:18

За съжаление последните 7-8 години не са много книгите които съм прочел защото тези които ме заобикалят са на език на който няма да седна да чета книга :lol: Само няколко криминални романа донесени от приятели връщащи се от БГ са в числото прочетени ,но никоя не е такава че да я препоръчам горещо.
Иначе преди четях основно приключенски,без значение дали ще е за Дивия запад или за животни....Обаче доста отдавна прочетох всичко което можех да намеря и се започна препрочитане ;)
Така че ще препоръчам най-препрочитаните от мене:
Белия зъб,Дивото зове,Белю пушилката
Винету,Олд Шетърхенд.......поредицата ;)
Катерачи по скали
Лъвицата Елза
Синовете на Великата Мечка
Тир
Все книги които един подрастващ би трябвало да прочете за да си изгради някаква ценностна ситема ,а не да смята че стрелянето по хора не е проблем защото има Рессет и всичко се оправя :x
These users thanked the author niki_o for the post (total 2):
EdwardK, razr
Rating: 33.33%

Искахме място където да отпускаме сред хора с нашите интереси след гадния и тежък работен ден....ами да се преборим за това!

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>

Мнение от EdwardK » 19 яну 2020 15:58

Откакто дигиталните издания започнаха да навлизат по-общирно, все по-рядко купувам физически копия. Но някои неща ги няма в дигитален формат и се налага. Наскоро взех втората книга на бегача на дълги маратони Скот Юрек -"Север" ...

Изображение

В първата си книга разказа много интересни неща -за бягането, за живота и философията на тези хора, както и за храненето и по-конкретно новото течение веган, което ми допада, стига да не се превърне в поредния маркетингов инструмент. Затова реших да му гласувам доверие с портфейла си и да взема и книга номер две.

Потребителски аватар

kojuharov
<<маниак>>
Регистриран: 22 окт 2019 21:09
Has thanked: 29 times
Been thanked: 54 times
Контакти:

Мнение от kojuharov » 19 яну 2020 16:12

Много интересна тема,

аз обичам да чета и най-често го правя по време на пътувания по командировки. Стига естествено да не карам аз !
Най-честитите жанрове, в които плувам са техника, психология и орнитология. Обичам да чета основно на руски и български, налага се и на английски, макар да ненавиждам този простоват език. Последно време май главно на руски, защото имат най-добрата техническа литература, а за орнитоложката няма да говоря. Почти не се намират издания на други езици.

Любим Български автор: Никола Крумов, Шишков (основи на електрониката :))
Любим чуждестранен автор: Стивън Кинг, Агата Кристи, Тери Пратчет

Последните три книги:

1. Акваристика ( чета я може би за 1000 път);
2. Декоративно рибовътство ( също препрочитам често, когато сметна, че ми е нужно);
3. 100 грешки във възпитанието, които лесно могат да бъдат избегнати (тая искрено ме развесели, та я прочетох два пъти, мислех, че нещо не ми е ясно от първия прочит. Не я препоръчвам, много забавно написано, ама авторката не е сигурно, че има деца).
IMG_0434.jpg
IMG_0435.jpg
IMG_0436.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
These users thanked the author kojuharov for the post:
EdwardK
Rating: 16.67%

Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

Потребителски аватар

Topic author
EdwardK
<<стажант>>

Мнение от EdwardK » 19 яну 2020 20:46

На някого ако му се чете за рифови аквариуми на английски, срещу стотина мегабайта , мога да го почерпя с това четиво:
s-l1600.jpg
These users thanked the author EdwardK for the post:
kojuharov

Потребителски аватар

kojuharov
<<маниак>>
Контакти:

Мнение от kojuharov » 19 яну 2020 20:57

Имам го и аз, не знам от къде ми е попаднало.
Страхотно е четиво е, само дето аз още не мога да се реша да върна обратно морското в домът си.
These users thanked the author kojuharov for the post:
EdwardK

Потребителски аватар

Ivan Valkov
<<маниак>>
Регистриран: 22 окт 2019 23:03
Has thanked: 124 times
Been thanked: 57 times

Мнение от Ivan Valkov » 20 яну 2020 09:02

Здравейте,
Аз съм от поколението което не обича да чете и това е факт. Няма как да накараш някой да хване книга след като изкушенията телевизор, смартфон, компютър са наоколо. Но един ден се замислих колко консуматорки живот съм поел и че "изкушенията" те водят право надолу. Иначе благодарение на съпругата ми която е моя противоположност и обожава да чете, се сдобихме с комичната поредица на Никола Крумов. Ами да Ви кажа няма такъв смях. Някак простичко написано но пък всеки може да се припознае в главния герой. И още нещо нищо че предпочитам техническа литература определено човек има нужда и от малко разпускане с нещо леко и разтоварващо за четене. Иначе аз съм на мнение че човек е хубаво да бъде насърчаван да чете но има тематика която трябва да порастнеш за да я усмисшиш и да разбереш. Пример са литературата за висшите учебни заведения. Ами повечето студенти физически са големи но на разъждения дори и добрите немогат да си обеснят действията от лекцийте/упражненията.

За акваристиката понеже чуждите езици са ми далечени разчитам на преводи от колеги и се хващам че нещата се усмислят на 3-4 прочит..... Просто глобалното затъпяване ни е обсебило и нас като нация но няма как.
These users thanked the author Ivan Valkov for the post:
EdwardK

Потребителски аватар

Ivan Valkov
<<маниак>>
Регистриран: 22 окт 2019 23:03
Has thanked: 124 times
Been thanked: 57 times

Мнение от Ivan Valkov » 20 яну 2020 14:16

По темата днес в Лидъл( меду другото изпадат добри книги на символична цена) се сдобих с книгата за "колосалните" 7.99 лв
IMG_20200120_141325.jpg
These users thanked the author Ivan Valkov for the post:
EdwardK

Потребителски аватар

kojuharov
<<маниак>>
Контакти:

Мнение от kojuharov » 20 яну 2020 21:33

Малко ооо това е много полезно четиво !

Sent from my iPhone using Tapatalk

miroslav_stoev
<<прохождащ>>
Регистриран: 03 ное 2019 20:16
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Мнение от miroslav_stoev » 31 яну 2020 22:10

Много приятна тема.
Обичам много да чета, но като цяло само художествена литература. (учебниците не ми допадат много) :).
Мога да кажа, че откакто намерих приложения за четене на телефона буквално оставих хартията.
За съжаление не винаги успявам да намеря това, което ми се чете в електронен вариант.
Споделете от къде сваляте книги? (ползвам chitanka и rulit ).

Иначе любими автори и книги - винаги е този, който чета в момента.
Все пак като любими мога да отлича - Талев, Клавел, Димов, Жозе Родригеш Душ Сантуш, Сенкевич, Фани Попова-Мутафова, Ремарк ... ами май за тези се сещам в момента.
— Кой хлопа в този късен час?

— Аз хлопам — каза Финдли.

Отговори

Върни се в “Говорилня”